Akcja Katolicka

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików  świeckich, którzy w zorganizowanej formie najściślej  współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła.W styczniu  1993 r. podczas spotkania „Ad limina” Ojciec święty Jan Paweł II zaapelował do Biskupów polskich o wznowienie działalności Akcji Katolickiej następującymi  słowami: „Akcja Katolicka, kiedyś w Polsce była tak  żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców, trzeba  wiec, aby na nowo odżyła”. Słowa Ojca świętego stały  się inspiracją dla Episkopatu Polskiego. Podejmując  wezwanie Ojca Świętego, Konferencja Episkopatu  Polski w 1996 roku powołała do życia Akcję Katolicką  w Polsce, która jeszcze bardziej włączy ludzi  świeckich w budowanie Kościoła Chrystusowego oraz w zorganizowaną misję apostolską. Podstawową komórką Akcji Katolickiej jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.