22 grudnia 2019

Kapiczka

Pamiątki zarazy morowego powietrza w Nowym Sączu i w Librantowej

W Librantowej znajduje się szczątkowy plac dawnego cmentarzyska po zarazach morowego powietrza. Plac dawnego cmentarzyska położony jest koło budynku Szkoły Podstawowej w Librantowej. Szkoła Podstawowa istnieje w Librantowej od 1875 roku. Pierwotny budynek szkolny drewniany wzniesiony staraniem nauczyciela Józefa Pietruszewskiego i wójta wioski Jana Bieńka, z funduszu Krajowej Wysokiej Rady Szkolnej w Nowym Sączu i wkładu mieszkańców Librantowej. Kolejny budynek szkolny murowany wybudowany przez wioskę w 1910 - 1911 r. i rozbudowany w latach 1980 - 1982. Obok tej szkoły na dawnym cmentarzysku po zarazach stoją:

a)  Kapliczka jako nagrobek na grobach „kilku Norbertanów Sądeckich, którzy służąc zadżumionym padło ofiarą swego poświęcania i pochowani zostali na cmentarzysku morowego powietrza w Librantowej.”(Ks.Jan Sygański - „Nowy Sącz jego dzieje i pamiątki dziejowe” 1892).

b)  Dzwonniczka z drugiej połowy XVII w.z dzwonkiem Loretańskim pod wezwaniem S. Nicolaus - Św. Mikołaj. Kapliczka z 1632 roku - może potwierdzać, że chodzi tu o zarazę z lat 1622 - 1623, która nawiedziła Podkarpacie, Nowy Sącz i okoliczne wioski i zebrała wielkie żniwo ludzi i zwierząt. „Nie było wówczas rodziny ni domu, gdzie mur by nie szalał”.

Obrazy kapliczki górnej kondygnacji z lat 70-tych XIX w. płaskorzeźby:

– Matka Boża Częstochowska,

– Św. Józef,