Pochodzenie i położenie Librantowaj
Wieś Librantowa o obszarze pięć i pół kilometra kwadratowego (5,5 km²) położona na północ od Nowego Sącza jest osadą pod względem krajobrazu bardzo piękną. Posiada teren pagórkowato-górzysty, kształtem podobna jest do niecki. Ukształtowanie terenu urozmaicają dwie zasadnicze kotliny ciągnące się od strony wschodniej ku stronie zachodniej geograficznie. Wzniesienie terenu Librantowej obejmuje od 395 m n.p.m.(Malinie k.Leśniczówki), 396 m n.p.m.(Wisyny i Mała Wieś dołem), 465 m n.p.m.(Wisyny k.zbiornika wodnego wodociągu wiejskiego), 447 m n.p.m.(koło Szkoły Podstawowej), 472 m n.p.m.(koło plebanii), 478 m n.p.m.(Folwark), do 524 m n.p.m.(Góra Siedlecka) i 543 m n.p.m.(Góra Kominowiecka). Od Klimkówki wzniesienie ponad 400 m n.p.m. Od Ubiadu wzniesienie terenu 488 m n.p.m.
Widok panorama Nowy Sącz
Librantowa jest osadą nadania królewskiego, królów: Kazimierza Wielkiego, Jadwigi i Władysława Jagiełły. Historycznie wzmiankowana jest już Librantowa w 1347 i w 1389 roku jeszcze pod nazwą Poręba Elbrandowa, która do roku 1347 stanowiła własność kasztelana krakowskiego Spicymierza z nadania króla Kazimierza Wielkiego zapewne za zasługi. Później pierwotna Poręba Elbrandowa przybiera nazwę Hildbrandowa. Przy końcu XIV w.nosi nazwę - Hildbrantowa. Potwierdza to dokument Biskupa krakowskiego Piotra - Wysza Radolińskiego z 3 lipca 1400 roku w którym zatwierdza fundację Zydla Langa (Langzydla) na rzecz szpitala pod wezwaniem Świętego Ducha w Nowym Sączu. Zydel Lang (Langzydel) mieszczanin nowosądecki prawdopodobnie niemieckiego pochodzenia ofiarował w roku 1400 pięć wiosek: Januszową, Hildbrantową (dziś Librantową), Wolfową (Łęg), Boguszową, Kwieciszową jako uposażenie materialne dla szpitala Św Ducha w Nowym Sączu. Librantowa jest wymieniona w tym dokumencie pod nazwą Hildbrantowa.
W dokumencie tegoż samego biskupa Piotra Radolińskiego z 1412 r. Librantowa ujęta została łacińską nazwą Lybranthova. 8 stycznia 1412 r. Rada Miasta N.Sącza za zgodą króla Władysława Jagiełły przekazała zakonnikom Norbertanom szpital Św. Ducha i uposażenie materialne na utrzymanie szpitala, w postaci pięciu wiosek wyżej wymienionych. Zobowiązano Norbertan do utrzymania szpitala i biednych przebywających w szpitalu. Historyk Jan Długosz stwierdza ok. 1470 r. że Librantowa stanowiła posag Langzydla dla szpitala Św. Ducha w Nowym Sączu i dla Norbertanów. Od XV w. Librantowa podzielona była na dwie części: Librantowa Większa i Librantowa Mniejsza (L.maior et L.minor). Z czasem fonetycznie i słowotwórczo Hildbrantowa zmieniła nazwę na dzisiejszą Librantowa.
Librantowa
Parafia św. Brata Alberta w Librantowej
Porządek Mszy św: Niedziela i Święta 8.30, 10.45, 16.00
Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.